АктуалноЗабравеният град

На гости на археолозите до най – високата императорска гробница в Европа (ФОТОРАЗХОДКА)

Историческото бижу се разкрива сантиметър по сантиметър с четки, лопати, кофи, товарни колички

Археолозите се мият с вода от бидон, имат „походна тоалетна“, дървен навес за почивка и фургон за склад

Макар и септември по правило да бележи края на археологическото лято, тази година пловдивските археолози ще продължат да работят усилено и ще се надяват на продължително циганско лято. Усилен труд кипи само на двадесетина километра от Пловдив, край село Маноле в местността Малтепе. Единственият онлайн туристически гид за Града под тепетата – Lost in Plovdiv, гостува на археолозите.

Могилата Малтепе се намира на 20 км източно от Пловдив. Тя е регистрирана и описана за пръв път от брататя Шкорпил. Диаметърът ѝ е 140 м, а височината - 26 м, като за нейното издигане са използвани близо 80 000 кубически метра пръст.

Там след близо две години проучвания през миналия месец директорът на Регионалния археологическия музей доц. д-р Костадин Кисьов и неговият екип се натъкнаха на нещо голямо – монументален гробен комплекс. Очаква се неговото пълно разкриване, проучване и експониране  да се превърне в изключителен принос в археологическата наука и световното културно наследство.

Гробницата край Пловдив е уникална. Със своята височина от над 24 метра тя е най – високата открита гробница в Европа с такъв тип пирамидална структура, а дори е възможно да се превърне в уникално разкритие в световен мащаб. Това ще стане ясно, едва след като бъде напълно експонирана. В България досега най – висока е била Поморийската, а друга такава сграда има в Рим, но с височина едва около 6 – 7 метра. Засега предположенията на археолозите са, че постройката е завършена в средата на III век. Очаква се това да се потвърди при изкопните дейности и разкритията, които предстоят. Има обаче и данни, че е започната по-рано – още в края на I или началото на II век от новата ера.

И това историческо бижу се разкрива сантиметър по сантиметър, камък по камък, пласт по пласт. Оръдията на труда се: четки, лопати, кофи, товарни колички. Археолозите се мият с вода от бидон, имат „походна тоалетна“, дървен навес за почивка и фургон за склад. Хапват като на пикник, а когато очакват гости са се подготвили с бонбони.

Може и вие да им занесете.

Вижте още от фоторазходката, както и подробности от разкритото до момента в Lost in Plovdiv.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина