Изпод тепетоМнения

Банката на баба систематично се източва през терасата и някой нехае

45 000 лева за 4 дни „изтеглиха“ от дюшеци и буркани на възрастни пловдивчани

Това може да спре, ако всеки говори с възрастните си близки и съседи

Таня Грозданова

За „ало“ измамите се говори от години, извършват се еждневно, а заловените престъпници се броят на пръстите на двете ръце. Въпреки медийния шум и десетките напомняния от страна на МВР нещата ескалират. Има ли начин това да спре?!

Само за три-четири дни през изминлата седмица седмина възрастни пловдивчани се разделиха с общо 45 000 лева по схемата „помощ за полицията в залавяне на телефонни измамници“. Най-младата жертва на източване е на 74 години, а най-възрастният е на 87.

Няма ден от 2 до 5 октомври, в който хиляди левове, кътани в дома, да не са полетели доброволно от нечия тераса. За сведение прилагаме извадки от полицейския бюлетин по дати.

„05 ноември – Над 4000 лева хвърлил през терасата си 87-годишен мъж от Пловдив, след като бил заблуден от телефонни измамници по нашумелия напоследък сценарий “искане на пари за съдействие на полицейска акция”. Според предварителните данни, извършителите на престъплението се свързали с пенсионера в сряда по обяд. В рамките на образувано досъдебно производство криминалисти от Първо РУ работят по случая.

04 ноември – Поредни жертви на телефонни измамници са станали двама жители на Пловдив. Според предварителната информация, за времето между 15 часа и 17 часа, 66-годишна жена получила обаждания от мъж, представил се за полицейски инспектор. Той обяснил, че разполага с данни, че пловдивчанката е набелязана от извършители на телефонни измами и трябва да съдейства за залавянето им. Изпълнявайки указанията на мнимия служител на реда, жената хвърлила пакет с 10 000 лева през терасата на апартамента си. В понеделник, по същата схема бил заблуден 83-годишен пенсионер, който се разделил с над 5600 лева. Случаите се разследват от криминалисти в Трето и Второ районни управления.

03 ноември – Три възрастни пловдивчанки са били измамени в телефонни разговори с мними полицаи. По първоначални данни, потърпевшите хвърлили през терасите си общо към 20 000 лева, след като били заблудени, че трябва да съдействат за залавяне на телефонни измамници. Вчера в мрежата на престъпниците попаднали две жени, живущи на територията на Първо РУ. Около 17 часа 83-годишна се разделила с 10 500 лева, а час по-рано нейна 74-годишна съседка – с 2000 лева. В понеделник, по подобен начин били отнети 7300 лева от 78-годишна пенсионерка с адресна регистрация в района на Трето РУ. Разследването на сигналите продължава в рамките на образувани досъдебни производства.

02 ноември – Пакет с 4500 лева хвърлила през терасата си 83-годишна пенсионерка от Пловдив, след като била заблудена от телефонни измамници. По предварителни данни, вчера на жената бил приложен сценарият “искане на пари за съдействие при полицейско разследване”. По случая работят служители на Първо РУ.“

И нито един заловен…

Много е важно да се отбележи, че това са само регистрираните в ОД на МВР случаи. По-често жертвите на ало измамници не се оплакват, защото ги е срам, че са се хванали на въдицата.

Това може да спре ако всеки говори с възрастните си близки и съседи. Прочетете им тази статия докаря, нека да знаят какво трябва да правят при подобно обаждане.

Намопняме правилата за подобни ситуации:

По никакъв повод не давайте пари на непознати. В случай на получено телефонно обаждане с искане да предоставите пари, опитайте веднага да се свържете със своите близки, или сигнализирайте на тел. 112

Експертите напомнят основните правила на поведение, ако хората попаднат в подобна ситуация, както и най-разпространените сценарии за извършване на телефонни измами

Съвети към гражданите:

Да не дават пари на непознати за тях лица, независимо от предлога;
Да не се доверяват на непознати; 

Да не предоставят лични данни и данни за свои близки по телефона; 

Да запазят самообладание при получаване на обаждане от човек, който се представя за техен роднина, изпаднал в беда;

Ако все пак имат съмнение, че се обажда техен близък човек, първо да опитат да се свържат с него чрез свой съсед или познат, по възможност от телефон, различен от този, на който са получили обаждането;

В случай, че получат такова обаждане и спрямо тях бъде осъществен опит за телефонна измама, незабавно да подадат сигнал на тел. 112. 

Необходимо е близките непрекъснато да говорят за това с възрастните си родители и да им напомнят как случайно може да станат жертва. 

Най-разпространени сценарии за извършване на телефонни измами: 

– при провеждане на полицейска операция по задържане на телефонни измамници се търси съдействие и пари, които впоследствие ще бъдат върнати.

– под предлог “тежко пострадал роднина, за което е необходимо да се направи скъпоструваща операция” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като лекари и обясняват, че роднината е тежко пострадал и е необходима спешна скъпоструваща операция, за която в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят човек да вземе исканата сума. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап);

– под предлог “заразени близки и роднини с птичи/свински грип, ебола и искане на пари за скъпоструващи ваксини” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като лекари и обясняват, че роднината е тежко болен и е необходима спешно скъпоструващо лечение, за което в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят санитар да вземе исканата сума за “ваксина”. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап);

– под предлог “реализирано ПТП от близък роднина с починал човек или малко дете” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като полицаи, прокурори или следователи и обясняват, че роднината е направил ПТП, в следствие на което е пострадал/починал човек и спешно са необходими пари за освобождаване на близкия човек);

– звъни се на произволен стационарен телефонен номер и се прави опит за телефонна измама по „традиционния начин” – под предлог за пострадал близък роднина (ПТП, спешна операция, пожар и др.). Опитът за измама се прави по такъв явен начин, че да стане ясно, че се касае за осъществяване на телефонна измама. Следва ново обаждане след около 2-3 минути, при което извършителят (измамникът) съобщава, че е служител на полицейските служби, и знае, че току-що е бил направен опит за измама, поради което е необходимо да се даде определена парична сума, банкнотите от която да се „бележат”, за да бъдат задържани измамниците. Обикновено паричните суми не се предават физически на конкретни лица, а има изискване да бъдат хвърлени през балкона или прозореца на жилището.  Този тип телефонна измама има и втори  вариант на разигравания сценарий, при който обажданията са в обратна последователност: под предлог провеждане на полицейска операция и необходимост от предоставяне на сума, която да послужи за задържане на извършителите, самите извършители се обаждат на случаен принцип на жертвите и се представят за полицейски служители. Обясняват, че в района “действат” телефонни измамници и предупреждават хората, при такова обаждане незабавно да се свържат с тях. Следва “обичайната” схема с плача, след което жертвата “набира” мнимия полицейския служител, който й обяснява, че за да бъдат задържани престъпниците е необходимо да им предаде сума пари, която в последствие ще им бъде върната);

– под предлог нужда от пари за освобождаване на колетна пратка (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и им обясняват, че са техни близки или приятели на техни близки и са изпратили колетна пратка от чужбина, която съдържа голяма сума пари. Но за да не бъде задържана на митницата е необходимо да бъде заплатена сума, която ще си възстановят от “пратката”);

– под предлог закупуване на ваучери във връзка с печалба от томбола на голям магазин (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и под предлог, че са служители на голям магазин обясняват на жертвата, че е спечелила от томболата. За да си вземе наградата обаче е необходимо да закупи ваучери за определена сума и да им продиктува номерата); Жертвите са по-млади хора.  

– под предлог нужда от преводач (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите учители и работещи в агенции за превод, като се представят за началници на районни управления. Обясняват, че в управлението е задържан чужд гражданин и са необходими услугите на преводач. В последствие обясняват на преводача, че “задържания” трябва да се обади на близките си в чужбина, но няма ваучер и го молят да закупи такива и да им продиктува номерата, като парите ще му бъдат възстановени в управлението). Жертвите са по-млади хора;

– Звъни се на произволен стационарен телефонен номер, съобщава се, че близък роднина е пострадал вследствие на възникнал инцидент в чужбина, като за извършване на съответните медицински манипулации са необходими десетки хиляди евро или долара. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. ГЕРБ с борисов начело източва по 13-20 стотинки от пенсиите. Помогнете на вашите близки пенсионери да осъзнаят кражбата. Ограбват се милиони пенсионери! Умножете пенсията преди 1.07 с 1.024 и от полученото извадете сегашната пенсия. получената разлика е кражбата на ГЕРБ по „разчетите“ на милиционерската им коалиция. Срамота.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина