Изпод тепетоМнения

Строежът на нова опера – 30 млн. лева, изплаща се за 20 години

Новата сграда ще е висока 6 етажа, залата ще побира около 900 души

Архитекти в залата защитиха Партийния дом и поискаха друго място за опера

От фондацията молиха за конструктивни идеи, вместо непрестанна критика и „хейт“

Теодор Караколев

Проект за новата зала – Дом на пловдивската опера представиха от едноименната фондация днес през пловдивската общественост – журналисти, общинари и архитектурна гилдия. След уклончивото отношение за бъдещето на т.нар. „Партиен дом“ на площад „Централен“ на Общинския съвет, от фондацията представиха своята визия за това какво може да се изгради на терена. Според техните разчети за около 30 млн. лв там може да се издигне зала за опера с всички нужни сценични пространства, както и различни репетиционни зали на второ ниво, фоайе, място за кафене, малък паркинг, както и да остане място за зелена площ.

Представената концепция засяга единствено имота, който е отделен урегулиран поземлен имот (УПИ), собственост на Община Пловдив – високото тяло на сградата. Частта с концертната зала е отделена с конструктивна ниша и е самостоятелна постройка, която е собственост на държавата, уточни арх. Илко Николов, представил проекта за бъдещата опера. Сегашната Концертна зала може да се запази и този проект не засяга нейното развитие.

Около 900-1000 ще бъдат местата в новата концертна зала, която ще е подходяща за всякакви оперни спектакли. Според арх. Николов в рамките на имота има място да се изградят всички нужни сцени и пространства за опера. Създаването на проекта е правено с помощта и консултациите на доц. Нина Найденова. На второ ниво над зрителската част са предвидени няколко репетиционни зали, зали за балет, за хор, солисти и др. нужни пространства за функционирането на институцията.

Извън музикалната част се предвижда и оформяне на кафене. То може да бъде в дясно от сградата, по продължение на ул. „Иван Вазов“. От същата страна може да се изградят и паркоместа – общо, около 70. Известен проблем се явява и археологията, но ако няма изискване тя да бъде експонирана, спокойно може да се запази и да се използва нивото на 3 метра над нея, както е изграден и сегашния „Партиен дом“, уточни арх. Николов.

Сградата може да се изплати за около 20 години по разчетите на икономиста Георги Стоев. Годишно тя може да носи около 2 млн. лв приход от различни дейности – отдаване под наем на помещения, търговска дейност, спонсорски договори, като например за име на залата ли сградата, както и други приходи. Разходите ще са в рамките на 500 000 лв годишно, като така оперативната печалба от около 1,5 млн лв може да се използва за изплащане на разходите по събаряне на Партийния дом и строителството на новата сграда. Така по тези груби сметки това може да стане за 20 години, уточни Стоев.

На представянето в залата присъстваха и много архитекти, които искаха да се запознаят с проекта. Част от тях изразиха критика към различните негови части. Много специалисти от гилдията са против събарянето на сградата на Партийния дом. Преди няколко дни Камара на архитектите – Пловдив излезе със специално становище по въпроса. Арх. Антоанета Топалова подкрепи идеята Пловдив да има сграда на операта и не оспори икономическия анализ, но акцентира върху липсата на достатъчна площ за една адекватна сцена. „Старозагорската опера е върху по-голяма площ, но въпреки това мястото там днес не е достатъчно“, коментира тя и изрази надежда да се намери имот, който да дава място за пълно разгръщане на нужните площи. Други колеги на арх. Николов също разкритикуваха концепцията за избраното място, както и липсата на позовавания на предходни конкурси – като например премиран проект от 80-те години за опера от северозападната страна на Пешеходния мост.

След критиките екипът на фондацията призова всеки, който има конкретни идеи да им ги изпрати. Не сме се събрали, за да сме против това или против онова, нито за да събаряме Партийния дом, нашата идея е да сме „за“ опера, коментира Мариана Чолакова от фондацията. Това е вариантът, който събра най-голяма обществена подкрепа, хвърлихме камък в блатото, събрахме идеи, но само тази достигна до някъде, добави инж. Любозар Фратев. Всеки който има някакво отношение, нека дава конкретни идеи, нека обсъждаме различни варианти, а не само да „хейтва“, коментира и арх. Илко Николов. От фондацията са категорични, че ще търсят диалог с всички и ще търсят всякакви възможни становища за развитие, стига те да бъдат реалистични и да имат конкретно измерение.

Следващата стъпка е търсене на среща с кмета Иван Тотев, в която да се вземат конкретни стъпки как да се работи от сега нататък. Фондацията ще предложи администрацията, която в момента е в Партийния дом да заеме сградата на БНБ на Малката главна. Трябва да се начертае ясен план, по който да се работи, и това ще е целта в следващите месеци, уточниха от организацията.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

16 коментари

  1. показаната в плана зала няма начин да има адекватна акустика проектантът е дилетант. освен ако пак академик НиНа от ОтровенаОпера привърженик на микрофония е …“консултант“ кис кис

  2. 1. Писането Теодорчо е некомпетентен необразован сус 2.ГДК БОРИС Годунов с оперното чучело отпред е предостатъчен за 200-300 пловдивски оператор нямаме нужда от нов ЦИРК БАЛЕТ ИЛИ ХИПОДРУМ. 3. БУТАЧИТЕ искат подарък Този имот за свое доходно здание в което OPERAOPEN можели да я допуснат ПОД НАЕМ.

  3. Не може такива проекти да ги правите за два дни! Ще повторите соц грешката. Такива сгради се правят от интелигентни архитектурни екипи не от шайка бездарници.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина