ГласовеМнения

Изборите – „канибал” за бой се стяга!

Димитър Герганов

Ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят – прозрял неизвестен американски автор преди повече от век. Не съм съгласен. На ниво град от кметската институция зависят много неща. Назначения в общинската администрация и общинските фирми, обществени поръчки и културен календар… Портфейли ще се напълнят, а други ще изтънеят, бизнеси ще просперират, а „каръци” ще бъдат принудени да я карат по-скромно, ако не и да пуснат кепенците.
Дали пък анонимният мислител не е имал предвид нещо различно? Да опитаме с друга поговорка – кучетата си лаят, керванът си върви. По принцип работата на кандидатите е да обещават. В повечето случаи след като постигнат заветната цел забравят, но това е вселенски феномен и предмет на друг разговор. Знаем, че е вероятно да ни излъжат, но все пак го очакваме от тях. Какво правят обаче нашите хора? Още не влезли официално в кампания и вече се ръфат свирепо като папуаси. Там – в Папуа-Нова Гвинея преди седмица 54 любители на „здравословната  храна” бяха арестувани за канибализъм. Правилно четете – за канибализъм през 21 век, който изглежда никога не е спирал, въпреки претенциите на цивилизацията. Да кажеш, че са гладни, не е това – хората спазват традиции!
Ние обаче сме Европа и не правим така. Даже сме надраснали Гочоолу и Дочоолу с тоягите, които съветват избирателите да не объркат бюлетината. Забравихме отдавна и комунистическите избори с един кандидат, и 99,98% положителен вот. Нещо някакви провокатори опяват за купуване на гласове, ама това са измислици. Пък и да не са – далеч по-прогресивна форма е, в съзвучие с пазарната икономика. Тук по-добре да спра, защото на теория е престъпление. Никой не го прави, а всички говорят и се оплакват – партии, медии, НПО-та… Остават по-малко от два месеца до изборите, а вече висят мръвки и аха, да потекат кърви. Уважаеми дами и господа, ние не сме тълпа – зрелището ви е скучно, а хляб си имаме. Вместо да си вадите кирливи ризи срамежливо, колкото да не е без хич – я, се  вземете в ръце. Излезте като истински гладиатори на арената – в това градът ни определено има традиции и подходящи сцени или просто ни представете платформите си. Не се притеснявайте, че ние се притесняваме, че най-вероятно ще ни излъжете!
От какво собствено се интересувам аз? Оле, оле, оле – Стадионите! Гробищният стадион Пловдив, който от 25 години не е мръднал, в смисъл стои си на мястото и не е рухнал, че даже и се играят мачлета. Какво правим с него? Строим или събаряме? Колко ще ни струва – 20 милиона или 147 милиона да го пуснем в действие? А колко ще платим след 4 години, ако не направим нищо. Трябва ли ни въобще градски стадион? Не искаме обаче празни приказки, а експертиза. Нали всички имате в екипите си най-добрите специалисти – ако е вярно, не виждам проблем.
Старият град! Ще падат ли къщите или след 4 години ще изглежда по-добре от всякога? С автомобили или без? След интерактивния мапинг на Партийния дом, сигурно няма да е сложно да се направи електронна карта на Стария град, където всички проблемни точки да светят в червено и върху всяка да пише – проблем, необходими средства за разрешаване, срокове!
 Тепетата! На Небет тепе ще има бутафория или ще се направи възстановка според най-добрите световни практики? Или пък няма да има никаква намеса и според кандидата е по-добре останките да се запазят в този вид. Какво се случва с останалите тепета? Ще се впишат ли по-активно в градския живот или остават за кратки излети и чествания 2 пъти в годината.

Летището! Как точно ще се развива? С партийни назначения, които по правило се оказват неудачни или ще се потърси концесионер със световна репутация. Например като германците от Фрапорт, които вече от години успешно управляват летищата във Варна и Бургас, а съвсем наскоро взеха 14 летища в Гърция. Тук правим уговорката, че ако няма такива кандидати, по-добре е аеропортът да остане в сегашния си вид, отколкото да се „подари” на избраник от родния „бизнес-елит”.

Реката! Как точно си представят приобщаването на реката или смятат това за излишен лукс, който само ще наводнява мазетата на крайречните обитатели? Плавателна ли виждат Марица или някоя друга пейка и далекоглед за наблюдение на птиците, разположени  по алеята са достатъчни?
Качество и численост на общинската администрация! Достатъчно ли са чиновниците, в повече ли са, или по-малко? Как изглежда Пловдив сравнен с подобни по мащаб, население и БВП градове? Ангажират ли се кандидатите да въведат изцяло електронна община през следващите 4 години или смятат, че е по-добре чиновниците да са близо до гражданите – т.е. да общуват помежду си на гишетата.  Бих искал да видя анализ на дейността на общинските фирми и визията на кандидатите за тяхното развитие. Средствата които получават ефективно ли се разходват или просто става въпрос за „партийни хранилки”. Могат ли определени дейности да се прехвърлят към частния сектор или е по-добре да се запази сегашния модел.
Разбирам, че толкова много проблеми може би не могат, да се решат в рамките на един мандат. Няма да е зле обаче, кандидатите поне да посочат своите приоритети. Аз например веднага бих въвел летни униформи в Общинска полиция и охрана. След като в Британската колониална армия панталоните до коленете са приети още преди 150 години, защо нашите момчета трябва да се „сваряват” при 35-40 градуса?
Представянето и защитата на платформи не е отживелица, а основен белег на демокрацията, в която претендираме, че живеем. Затова обещавайте смело, дами и господа. Пловдив е малък град и всички Ви познават…
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. нещата са много по-прости, и се свеждат до това, каква е културата на излъчване на представителство. как един общински съветник ще осъществи обратна връзка с избирателите си преди предстояща сесия на местния парламент и ще потърси тяхното мнение, как се структурира компетенция…

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина