ГласовеМнения

„Пловдив 2019” ще инициира промени в Закона за културното наследство

Фондацията ще организира международна експертна конференция по въпроса след огнения ад в Тютюневия град

Не виждаме смисъл от такива конференции, след като години наред говорим и пишем, но никой нищо не прави по въпроса, казаха от Камарата на архитектите

Арх. Мария Стоянова: Най-важното сега е да запазим онова, което е останало от складовете  

1 милион евро мисли да инвестира Фондацията в публичните зони на културно-историческата зона през 2018-2019г.

Промени в Закона за културното наследство ще инициира Фондация „Пловдив 2019”след огнената стихия в Тютюневия град. Това обяви управителният съвет на структурата, който застана пред медиите шест дни след огнения ад в културно-историческата градска зона. Как да бъде променено законодателството така, че да урегулира по възможно най- удачен начин отношенията между частни собственици на културни паметници и институциите, трябва да се реши на конференция с международни и национални експерти по опазване на недвижимото наследство, която Фондацията ще организира възможно най-скоро под тепетата. Това е една от стъпките, които „Пловдив 2019” ще направи след страховития пожар в Тютюневия град. От там ще се обърнат официално до министъра на културата Вежди Рашидов с искане да изпълни всички свой правомощия по Закона в сегашния му вид. Според юристи, дори към днешна дата, законодателството позволява на държава и община да ремонтират паметници на културата, след което да изискват инвестираните публични средства от частния собственик, а ако не си ги получат, да ипотекират имота му. В България обаче до този момент подобна процедура никога не е вървяла и би била абсолютен прецедент.

От Фондацията подчертаха, че пепелта в тютюневите складове не променя намеренията им за тази зона, важна част от апликационната форма, с която Пловдив спечели титлата ЕСК 2019.  И уточниха за пореден път, че идеите за намеси в тютюневия град са единствено за публичните пространства. В тях ще бъдат инвестирани 1 милион евро от общия бюджет на проекта през 2018-2019г. Работата единствено в публичните зони обаче не пречи да се проведат нови работни срещи със собствениците на складовете, каквито е имало в последните две години. На този етап не става ясно единствено дали някой някога е провеждал разговор с най-важния собственик на имоти в културно-историческата зона-  бившият италиански почетен консул Пиетро Луджи Гия. Именно той притежава ценните складове на Кудоглу, които напълно изгоряха отвътре миналата събота.

Много хора ме питаха дали ще загубим титлата Европейска столица на културата. Не, няма да я загубим. Но от това не ми става по-леко, когато гори историята на града, каза Валери Кьорлински. Това, което се случи, е голяма трагедия за Пловдив, огромна загуба. Но сега е моментът да се действа и ние го правим. Именно международната конференция на експерти по темата с опазване на културно-историческите паметници е една от стъпките, които сме начертали. И в момента, само месец след промяна на Закона за културното наследство, откриваме несъвършенства в него по точките с контрола и санкциите. Надяваме се да излезем с реални и работещи предложения за законодателни промени от конференцията, които чрез пловдивските депутати да вкараме в парламента, каза Мариана Чолакова.

Не виждаме смисъл от провеждането на поредна конференция по темата, каза от своя страна арх. Мария Стоянова от партньора на „Пловдив 2019”- КАБ. Ние от години информираме какво може и какво трябва да се предприеме в тази дълго изоставена градска зона и в законодателството. Пишем, говорим, правим форуми, но никой нищо не прави по въпроса. Досега не бяха взети никакви мерки за спасението на Тютюневия град. Няма резултат каквото и да се прави от нас. Остава единствено да поставим проблемите на икономическо и маркетингово ниво, за да заинтригуваме най-важната страна в този процес- частните собственици. Иначе са нужни промени не само в Закона за културното наследство, но и в ред други, като Закона за устройство на териториите например. Сега обаче, най-важното е да запазим онова, което е останало. На първо място трябва да се спасят фасадите на складовете. Не знам обаче някой прави ли нещо по този въпрос. До вчера например никой не бе търсил Камарата на инженерите, които са готови да съдействат, каза арх. Стоянова. И предложи на управителния съвет на Фондацията да вкарат международната конференция в Архитектурния форум, който КАБ и САБ организират и в който акцент ще е именно Тютюневия град и възможните стъпки за запазването му.

От Фондацията казаха на финал, че ще разкажат за случилото се пред Европейската комисия на предстоящия мониторинг, който е част от процеса по реализиране на ЕСК 2019. Той е насрочен за 12 октомври. Ще разкрием какво е станало и как ние можем да надградим проекта си и след драматичните събития от миналата събота, каза Милена Чакандракова.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. „Фондацията ще организира международна експертна конференция по въпроса след огнения…“ СЛЕД огнения ДЪЖД – КАЧУЛКА. ФАЙДА ОТ ГОВОРИЛНИ, ОТ КОМАНДИРОВЪЧНИ, ПЪТНИ, ДНЕВНИ – НИКАКВА полза няма. Паразити. Пакостят, вместо да помагат, каквито претенции имат. Създадени са, за да се размазва в ширина и височина по йерархичните „етажи“ същинската ОТГОВОРНОСТ от управляващите, на които плащаме заплати.

  2. Този коментар цели точно АГИТКАТА „Пловдив За Едно“ и кудкудякането с което РАБОТА НЕ СЕ ВЪРШИ. Законодателството не се прави от улични мераклии; отделен въпрос е че във МУТРО-ПОЛИТ-изирания Вулгаристан законът е „Прав си Шефе!“. Лозунгът „ЗАЕДНО“ означава просто „НИКОЙ“, орташката ни българска работа. ГРАДСКИ улици се настилат с ПАВАЖ сульо, не се намазва машинно евтиничък междуселски асВалт за по три сезона сякаш между царевиците в Наше село

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина