ГласовеМнения

Помним ли Пражката пролет?

Уникална фотографска изложба разказва за края на събитията през 1968 година и задава въпроси в Дома на културата

Помним ли Пражката пролет? Забравяме ли уроците на историята? Над тези въпроси се замислиха гостите на откриването на изложба от 40 автентични черно-бели фотографии, които разказват за събитията от 21 август 1968г. – Краят на Пражката пролет. Снимките са подредени в Дома на културата и са запечатали някои от знаковите моменти от случилото се в тогавашната Чехословакия и съветската окупация.

Събитието се организира от Чешкия център, със съдействието на Почетното консулство на Чешката република в Пловдив. Пътуващата си изложба от 40 черно-бели фотографии "21 август 1968: КРАЯТ НА ПРАЖКАТА ПРОЛЕТ". Куратор на експозицията от уникални снимки е чешката фотографка Дана Киндрова. Тя е събрала в едно подбор на снимки от август 1968 от общо 19 фотографи и от пет архива – Густав Аулехла, Ян Бартушек, Яромир Чейка, Бохумил Доброволски, Иржи Егерт, Йозеф Хник, Дагмар Хохова, Мирослав Хуцек, Мирослав Кхол, Либуше Киндрова, Владимир Ламер, Мирослав Мартиновски, Милон Новотни, Антонин Нови, Ян Рейх, Иржи Стивин, Даниела Сикорова, Иржи Вшетечка и Вацлав Тоужимски, който заснема драматичните моменти в Либерец. Има кадри от архива на Чехословашката телеграфна агенция, Северночешкия музей в Либерец. Фотографии е предоставила и бившата главна редакторка на списание „Чехословашка фотография“ (Československá fotografie) Алена Шоуркова, която се сдобива с тях след като неизвестен автор пуска снимките в пощенската й кутия.

Кураторът на проекта Дана Киндрова е също така фотограф и темата за съветските войски не й е чужда. През 1990 – 1991 г. заснема оттеглянето им от Чехословакия, а впоследствие, след като преди 15 години издава публикация на тази тема, решава да събира фотографии, запечатали тяхното „пристигане“. Четири години издирва снимки не само сред фотографи, наследници на авторски права, колекционери, но и в архивите на много институции. Военната окупация на Чехословакия позволява на консервативните сили в комунистическата партия да спрат демократизацията на обществото, да овладеят ситуацията и да сключат договор за временното пребиваване на съветските войски. Това „временно пребиваване“ продължава през следващите две десетилетия. На чехословашка територия, в рамките на наложения договор, се настанява т. нар. Централна група войски на Съветската армия, която наброява приблизително седемдесет и пет хиляди войници, разполагащи с тежко оборудване и самолети.

Снимките са отпечатани върху пенокартон, с изключително високо качество, тъй като авторите старателно са пазили негативите. Изложбата може да бъде разгледана до 29 юни 2018 г., след което ще бъде показана в Бургас.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина