Под небето

По стъпките на Апостола в снимки в Балабановата къща

Фотодокументалната изложба представя Васил Левски и Възрожденско Карлово

По стъпките на Апостола на свободата Васил Левски ще тръгнат пловдивчани и гости на града на 14 юли. Тогава в Балабановата къща се открива фотодокументалната изложба „Всичко, каквото съм сторил, сторих го за Отечеството – Васил Левски и градът, който го създаде”, дело на Национален музей „Васил Левски“ – Карлово и Исторически музей – Карлово.

В едната си част експозицията представя всички важни моменти от живота на Апостола, родното място и семейната среда като първоизточници на неговото родолюбие и демократизъм преди всички по-сетнешни влияния на европейската революционна и политическа практика. Включени са оригиналните снимки на Васил Левски, снимки на негови близки, на родното Карлово, на други селища, свързани с революционната му дейност, факсимилета на негови писма, документи на революционната организация и БРЦК, снимки на дейци на Вътрешната революционна организация – Данаил Попов, отец Матей Преображенски, Георги Данчов и др., на БРЦК в Ловеч – Иван Драсов, Димитър Пъшков, Марин Поплуканов, на ръководителите на българското националноосвободително движение – Раковски, Каравелов, Ботев.

Посочени са личностите и делата на най-видните просветители, народни будители и дарители от Карлово, допринесли за утвърждаването на родния град на Васил Левски като един от най-важните културни и просветни центрове в България от епохата  на Възраждането и в периода след Освобождението. Представени са и репродукции на едни от най-популярните произведения на изобразителното изкуство и монументални паметници, посветени на Апостола – създаването на революционни комитети, залавянето и обесването на Левски, паметниците в София, Карлово и Ловеч.

Втората част от изложбата е посветена на Възрожденско Карлово – градът, в който се е родил и израснал Апостолът на българската свобода Васил Левски, град – огнище на икономическо процъфтяване, духовна пробуда  и национален подем. Родното място на Апостола, превърнало се в символ и крепост на българския дух, дал на България десетки будители и строители на нацията, ревностни радетели за национално просвещение и културен напредък, съхранили националната гордост и памет, с огромно желание за свобода, за собствен език и църква, готовност за борба и саможертва.

Изложбата може да бъде разгледана до 26 август 2017 г.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина