МненияПод ножа

Кацарски за културните паметници на тезгяха: Това не е продажба, това е прекратяване на собственост

Според ресорния зам.-кмет, ако собственик заяви желание да прекрати съсобственост с общината, този процес е законосъобразен и нямало как да го откажат

Таня Грозданова

Списъкът с къщи паметници на културата в Програмата за управление на общински имоти, подготвяни за тезгяха в Европейската година за опазване на културното наследство – 2018-а, не бил за продажба, а за „прекратяване на съсобственост“. Това коментира в недовършено интервю пред репортер на Под тепето Димитър Кацарски, зам.-кмет на Община Пловдив по общинска собственост и строителство.  

Припомняме, че в началото на месец януари екипът ни започна поредица по повод публикувания за обсъждане от Община Пловдив дълъг списък от архитектурни паметници на културата, пълен със знакови имоти собственост на общината или в съсобственост с частни лица, които се намират в сърцето на града и са планирани за изваждане на тезгяха.  От тогава ви показахме Къщата с кулата и Докторската къща. Пак от тогава наш репортер направи няколко несполучливи опита да се свърже с ресорния зам.-кмет Димитър Кацарски. Успяхме да го хванем за коментар при първата му публична проява за годината- на общественото обсъждане на бюджета на Пловдив. По време на четириминутния ни разговор, зам. -кметът Георги Титюков опита да го измъкне от нашите въпроси, но след като не успя бе изпратена служителка на администрацията, която свърши работа, така че това интервю остана недовършено.

Господин Кацарски, бихте ли коментирали списъка със сгради паметници на културата, подготвяни за продажба през тази година?  

Това не е продажба, това е прекратяване на собственост.

Да поясните каква точно е разликата?

Ако собственик заяви желание да прекрати съсобственост с общината или с частни лица, този процес е законосъобразен и няма как да го откажем. Има три начина, по-които може да бъде прекратена тая съсобственост. Общината изкупува имота на частното лице при негово съгласие; частното лице изкупува имота на общината при съгласие на общината и третата възможност – имотът се изнася на публична продан и  всички останали участват за закупуването му.

Това е начинът, по който приключва тази процедура и общината няма как да каже „не“ на тази процедура, нали. Трябва едно от трите неща да избере общината.

Там, където по-голямата част е собственост на Общината, тя има възможност да предложи закупуване на частния имот. Там, където има по-голяма разлика в посока на частния имот, тогава по-голяма възможност да закупи имота има частното лице. И единственото остава там, където се изваждат на публична продан. Тогава цената става реална, но може да се участва от всеки, който поиска.

Конкретно за Къщата с кулата на „Лейди Странгфорд“ какъв е случаят? През август 2016-а вие казахте, че наемателката ще бъде преместена и ще се пристъпи към ремонт. Според информация от кмета на „Централен“ има и проект за този ремонт.

Да, има проект.

Обаче имотът е в списъка за продан.

Той е в програмата за управление, той е съсобствен имот. Съсобствените ни имоти винаги са в Програмата за управление.

Господин Кацарски, става дума за частта II на Програмата, която се казва „II.2.3. Недвижими имоти предвидени за продажба чрез провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на ЗОС и НРПУРОИ“. Миналата година този имот го нямаше в тази част на програмата – за публична продан.

Еми да, това са имотите, в които нашата собственост е по – малка от тази на частните лица.

(бел. авт.: тук се намесва зам.-кметът Георги Титюков с шеговита реплика „Това граждански арест ли е? Ако трябва да се намесвам?“, уверявам го, че няма нужда, защото си обясняваме Програмата за управление на общински имоти и той се отдръпва)

Точно това ви питам. В случая с къщата на „Лейди Странгфорд“  няма да има ремонт от „Жилфонд“, а общинската част ще се обяви за продан, така ли е?  

Там имаме прекратяване на собственост, не е публична продан, ние няма да го обявим за продан.

Това означава, че имате заявка от другите собственици да изкупят общинската част ли?

Да, по-голямата част на този имот не е общинска собственост, а е на частното лице.

А с Къщата на „Велико Търново“ 9, където е Районната колегия на лекарския съюз, какъв е случаят?

Какъв е случаят?

Тя също е в този списък?

Еми, значи е същият случай.

Имате заявка от Лекарския съюз да я купи ли?

Не е от Лекарския съюз.

От частно лице?

Там също сме съсобственици. Имаме изключително много сгради, в които Общината е съсобственик и в някои от тях частите, които общината притежава са изключително малки. Всичко зависи от това какво е съотношението на притежаваните части, за да може да се реши по какъв начин общината ще може да се разпорежда със сградата, която…

(бел. авт.: тук се намесва изпратена на помощ общинска служителка, която казва, че вече 4 минути чака г-н Кацарски, хваща го за предмишницата и го изтегля настрани, докато успявам да задам следващия въпрос и получа последен отговор през рамо)

А сградата на Млаката Главна и ъгъла с „Княз Богориди“?

Там също е в съсобственост…

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. АБДИКИРАНЕТО ОТ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА КЪМ СТАРИНИТЕ ТАКА КАКТО УНИЩОЖАВАНЕТО НА НИПК ОЗНАЧАВА КРАЙ. ТОЧКА. БЕШЕ ПЛОВДИВСКОТО НАСЛЕДСТВО. КОРАБЪТ ПОТЪВА ПРАВИЛНО. А ПРЕЗ 60ТЕ И 70ТЕ КАК „ОБОБЩЕСТВЯВАШЕ“ МИЛИЯТ НАЧО ДИКТАТУРАТА (ЧЕРВЕНОТО ПОНИ БЕШЕ НА ДОСТОЙНО СЕМЕЙСТВО КОРЕНЯЦИ, „КОЛТУРАТА“ ОТЧУЖДИ И ИЗСЕЛИ, ПО-КЪСНО … РЕ-ПРИВАТИЗИРА)

  2. Щом има далавера, участвайте в търга бе хора… Търговете са явни, публични, с открито наддаване… Вземете и адвокат с вас да не ви излъжат… А стартовите цени са доста близо до пазарните… Далаверите не се правят така публично…

  3. Голямо увъртане без факти. Яено някой е бутнал нещо за сътоветните къщи и ще бъдат продадени на трето лице – на такова прилича. Иначе щеше да каже, че водят преговори с другите собственици, кои са те, т.н. Лекарският съюз значи не са съсобствениците – тогава кой е? Чиста продан и с разни локуми си мисли, че врат не е шия. Браво за интервюто!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина