Разследване

Над очакванията: Вроцлав посреща пет милиона туристи покрай титлата Европейска столица на културата

Офисът на тамошната фондация е в бивш магазин за обувки и настоящо заведение, за да е близо и за хората от града

Микрофондове финансират дейността на вроцлавци в проекта ЕСК

Стефка Георгиева

Пловдив и Вроцлав. Два напълно различни града, с различен дух и в различни точки от Стария континент. Но и много близки по едно- и двете населени места са Европейска столица на културата. Нашият ще е такъв през 2019г., а полският брилянт е настоящият. Как го правят поляците и как се справяме ние? Какви са приликите и разликите в начина, по който двата града гледат на титлата и на ползите от нея? Как са организирани структурите тук и там? Какви са разликите във финансирането и отношението на гражданите към този мега проект? Това ще научите от поредицата на Стефка Георгиева, наш пратеник в Полша.

Вроцлав е град на хората. Жителите на една от настоящите Европейски столици на културата активно участват не само в осъществяването на проектите, които са инициирани от различни артисти и организатори, но дори те самите предлагат такива.  Изглежда сякаш е град на възможностите, в който всеки може да изяви себе си по един или друг начин. За активното участие на вроцлавските граждани има създадени микрофондове, които финансират тяхната дейност. А един от най-добрите примери е възползвали се от възможността група възрастни хора, които създават стихосбирка с хайку, посветено на техните градини с цветя. Кратката поетична форма е преведена на английски език, а само няколко месеца след издаването й, всички бройки от книгата са напълно изчерпани.

Погледите на артисти от цял свят в момента са вперени във Вроцлав и това не е случайно. Структурата им е изключително подредена, а за събитията, които предстоят, можете да се информирате от 10 мобилни приложения, няколко сайта и 1 книга, в която е описана програмата на ЕСК. Що се отнася до програмата, то тя няма да приключи с края на астрономическата година, защото събитията са толкова много, че практически е невъзможно да се поберат в календара. Големите случвания са предвидени за почивните дни, за да могат максимално много хора да станат техни свидетели, а и много туристи посещават Вроцлав от петък до неделя.

Магдалена Бабишевска, специалист комуникации към Вроцлав Европейска столица на културата 2016, сподели, че подготовката им е започнала преди 8 години, а самата номинация за ЕСК е получена през 2012 година. За това време те са подготвили 400 проекта, 1000 събития, работят с 8 куратора на всеки един от отделите: Опера, Театър, Визуални изкуства, Музика, Филми, Литература, Пърформънси и Архитектура. Към тях са се присъединили 250 различни организации и партньори, а информацията се разпространява в 533 града. От ЕСК 2016 с радост споделиха, че ръстът на туристите всъщност надминава очакванията им. Те са предвидили, че посетителите в града ще бъдат малко над 2 милиона души, но само към днешната дата прогнозата е надмината и се очаква Вроцлав да бъде посетен от почти 5 милиона чужденци.

Разбира се, програмата не е същата, с която са кандидатствали. Претърпяла е промени, някои от артистите са били недоволни, но такива неща се случват. Културата не е константа, тя се движи и се развива с времето и интересите на хората, което наложило и отпадане на някои от проектите, които са били включени в полската апликационна книга.

Там наистина постоянно нещо се случва. Съвсем случайно, по време на нашето посещение, попаднахме на уличен пърформънс, на хора, носещи червени дървени столове в едната ръка, с другата барабаняха по тях, а едновременно с това пееха и танцуваха по улиците. Е, и тамошните шофьори, колкото и търпеливи да са, сигнализираха с клаксони, че не искат да чакат повече, но все пак шествието, наброяващо около 40 души продължи и автомобилистите бяха принудени да тестват търпението си.

Дори офисът на Вроцлав Европейска столица на културата 2016 е направен за хората и под „хората” имаме предвид не работещите в него, а гражданите. Самото помещение е бивш магазин за обувки, превърнало се в последствие в пивница. Известно време е било изоставено, но организаторите видели потенциала в него. То е на два етажа, точно в центъра на града и е цялото в огромни прозорци, през които можете да видите всичко. На първия етаж има заведение с няколко маси, малка сцена и конферентна зала за срещи. А на втория етаж са самите офиси, които отново са оградени изцяло от прозорци и можете да видите работещите хора в тях. Това е създадено ЗА и С хората на Вроцлав, коментираха представителите на ЕСК 2016, с които се срещнахме. За тях е важно да бъдат близо до гражданите, за да поддържат комуникация с тях и да се чувстват едно цяло.

Важно е и друго уточнение. Дейността им не се развива само в центъра на града. Хората от екипа на вроцлавската фондация се стараят да обхванат и периферните квартали, като идеята им е там да приложат устойчиви във времето идеи, които да покажат на живущите по периферията на града, че някой мисли за тях. Такъв пример е „Таралежът”- изоставена сграда е напълнена с големи цветни възглавници, излизащи през прозорците, с които къщата заприличала на цветен таралеж. За целта, деца от квартала се включили в надуването на възглавниците, а след това специално за тях са били прожектирани анимационни филми на открито.

Така, например, е направена и каменна пейка, под формата на думата „Обичам”. Тя е изградена във вътрешен двор между няколко къщи, а под нея са поставени прожектори, които нощем създават прекрасна гледка и романтично усещане за живущите наблизо.

Чухме безброй много подобни примери, кой от кой по-прекрасни. Гражданите, обаче, почувствали хората работещи във Вроцлав ЕСК 2016 толкова близки, че дори се обърнали към тях с молба за помощ, да се разреши проблема с плъховете в града. Разбира се, това не влиза в техните функции и организационни дейности, но очевидно са спечелили доверието на хората в града, което е повече от похвално.

Искрено пожелаваме и на Пловдив да постигне подобни резултати през следващите няколко години.

Съвсем скоро очаквайте и интервю с директора на Вроцлав ЕСК 2016, за да разберете защо той заяви, че е един от най-щастливите шефове в Европа!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Вижте само красивите сгради, не са като нашите. Общината трябва да обърне внимание на архитектурните паметници в Капана и да ги ремонтира другата година, ще стане супер красиво. Но трябва да се направи реставрационен план, за целия квартал който е Групов паметник на културата и всички ремонти да се поемат от общината.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина