БизнесИмоти в ПловдивРазследване

Жилищните имоти – най-предпочитани за инвестиция

Повишеният интерес към покупка на недвижимости тръгна от банковата криза в края на юни и се затвърди с промените в Закона за кредитите, който пък влезе в сила на 23 юли. Той обеща да направи заемите малко по-евтини и облекчени, а това пък отваря нови възможности пред кандидатите за нов дом, които досега имаха вътрешни спирачки.

В офертите на няколко банки годишният процент на разходите (ГПР) по ипотечните кредити се понижи с 0.25 до 0.5 процентни пункта, посочва добрата новина изпълнителният директор на консултантска компания КредитЦентър Тихомир Тошев. В част от офертите началните такси за отпускането на кредити намаляха значително и сега са в рамките на 50 – 100 лева,  допълва експертът.

Оказа се, че летните месеци са създали доста работа както на брокерите на имоти, така и на банкерите. Средният размер на изтеглените ипотечни заеми в Пловдив се е повишил и в момента е около 25 790 евро, като 94 на сто от кредитите са изтеглени в левове, сочи статистиката за юли на КредитЦентър. Брокерите пък бяха първите, които усетиха потребителските притеснения, след поставянето под специален надзор на КТБ и Креди Агрикол. В онзи момент нашите консултанти получиха много обаждания и запитвания какви имоти има в момента на пазара. В хода на разговора клиентите ни  доверяваха опасенията си, че търсят къде да вложат парите си на фона на несигурността в момента. Разсъждавали са върху не един и два варианта, но в крайна сметка са решили, че няма нищо по-сигурно от инвестицията в недвижимост, коментира за „Марица” Георги Абуладзе, специалист продажби в „Магазини за нов дом”. Според него дали ще се инвестира в апартамент, който да се ползва за живеене, или във втори дом, който да се отдава под наем, или да се препродаде в подходящ момент, при добро управление имотът винаги може да генерира печалба.

Регистрираният засилен интерес веднага рефлектира върху цените на имотите. Данните на националната статистика показват, че през второто тримесечие жилищата в Пловдив са се продавали средно за  956.33 лева на квадратен метър. За сравнение: първото тримесечие сделки в града под тепетата са ставали на 943.67 лева. А последните три месеца на миналата година средните нива са били 935 лева. Това абсолютно подкрепя тезата на наблюдателите на пазара на недвижими имоти, че дъното отдавна е ударено и сега цените се оттласкват нагоре. Така че, който е търсил евтин имот, вече е изпуснал момента, единодушни са те. Прогнозата е категорична – цените ще пълзят нагоре, особено щом става въпрос за областни градове и качествено строителство на добра локация. Сега хората наистина подбират в какъв имот ще вложат парите си, а не както беше по време на бума. Тогава много новодомци влязоха в малки, неудобни и зле проектирани и построени апартаменти. В онези години 70 на сто от продажбите бяха именно на мини жилища. Сега именно техните собственици са единият двигател на пазара, защото търсят нещо по-голямо и просторно. Тези хора или вече са успели да продадат стария си имот и доплащат за нов, по-голям, или пък го дават под наем и с приходите изплащат новия апартамент.  Двустайните апартаменти са много атрактивни за отдаване под наем и по тази причина в момента се търсят главно за инвестиция, посочва Георги Абуладзе. Сега клиентите вече търсят жилища поне с две спални, но ключовото е строителството да е качествено, а инвеститорът – с добро реноме. Бурите и градушките от изминаващото лято, които потрошиха прозорци и практически направиха непродаваеми последните етажи заради протичане на покрива, направиха клиентите още по-капризни, считат от агенциите за недвижими имоти. 

Във време на икономическа, а и политическа несигурност, хората с пари имат няколко спасителни пояса. Два от тях са вечни – инвестицията в злато и в недвижими имоти. Компаниите, които търгуват с благородни метали, вече отчетоха бума през месеците юли и август, като при някои се очерта ръст с 50 на сто спрямо нивата на ланшните сделки. Тепърва агенциите за недвижими имоти ще изчисляват с колко се е покачило търсенето при тях.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина