Забравеният град

Босът на Роза Импекс вдига 7-етажен гигант около Трихълмието

Няма да скрия тепето, твърди Димитър Георгиев

Асансьор се движи по хълма, за да води клиентите на комплекса до изоставеното Гръцко училище

Ако има някой възражения по повод проекта- негово право си е, каза бизнесменът, който ще строи хотел на мястото на нереализирания Археологически музей на Пловдив  

Проектът за билдинг на Димитър Георгиев е доста по-голям дори от Античния театърБизнесменът показва какво е заварил на терена, който откупува от Хеброс банкСедем етажен гигант скоро ще се издига над археологията край Понеделник пазара и ще се издига високо около Трихълмието, като дори ще се свързва с него. На мястото на миража Археологически музей на Пловдив под Античния театър, ще се стърчи огромен хотел с търговска част. Билдингът ще е с обеми, доста по-големи дори от тези на Античния театър. Това стана ясно от днешната пресконференция на собственика на терена инж. Димитър Георгиев. Босът на Роза Импекс съобщи, че археологическите проучвания на имота му са пред приключване, а през октомври е минала дългоочакваната от него междуведомствена комисия, пратена от Министерството на културата, която е приела обемно-устройственото проучване на място. Следват още няколко стъпки, преди да стартира самото строителство, за което има даден зелен светофар още преди 11 години. След публичния дебат по повод първоначалната идея за връзка на сградата и тепето чрез гигантска кула с лифт, така натрапчивият за средата елемент от проекта е отпаднал. Вместо това бизнесменът е предвидил изграждане на асансьор, който да откарва гостите на комплекса му до изоставеното бивше Гръцко училище под върха на хълма. Клиентите на великанския център ще слизат на общинско петно на малката алея.  

Проектът с абсурдната според мнозина кула до тепетоТук сте днес, тъй като темата вълнува много пловдивчани. Аз се занимавам с нея от 11 години. С арх. Женя Танкова правим археологически проучвания от 7 години с един таймаут от 3 години по технически причини. След дълго чакане най-накрая комисия от Министерството на културата бе на място, започна пред медиите собственикът на Роза Импекс. Той върна лентата назад, за да припомни, че проектът за обемно-устройствено проучване на терена е бил изработен преди 10 години. Като през целия този период е претърпявал чиновнически стъпки, които за забавили целия процес. Писна ми, заяви днес той. В крайна сметка, последният министър на културата разпорежда на място да дойде комисия, която да види проекта и да съгласува обемно-устройственото проучване. Това се случва на в края на октомври миналата година. Попитах министър Стоянович дали ще свърши работата на коктейла за 6-ти септември. Предшествениците  му Вежди Рашидов и Стефан Данаилов не го направиха, въпреки че са ми приятели. Месец и половина по-късно, на 25 октомври, посрещнах комисията, която съгласува проучването ни със съответните препоръки. Сега сме на етап приключване на археологическите проучвания според изискванията на Министерството на културата. След което намеренията ми са да реализирам проекта си във вида, одобрен от самото министерство, даде да се разбере инж. Георгиев.

Предисторията е следната. На мястото на апетитния имот, който в момента е една гигантска археология, имаше бетонено скеле за бъдещ Археологически музей на Пловдив. Теренът бе общински, но след странен необслужен кредит от страна на администрацията към Хеброс банк, финансовата институция взема парцела барабар с бъдещия музей в него. Тогава идва инж. Георгиев го купува от банката. Прави изключително мащабен проект с нещо като Айфелова кула, която да стига почти до върха на Трихълмието. Организира обществен дебат в собствения си офис, в който участвали тогавашният кмет Иван Чомаков, главният архитект Емилия Божкова, бившият областен Тодор Петков, зам.-кметовете, общо 100-тина души. Нямаше нито едно възражение по така представения проект, отбелязва бизнесменът. Възражения няма и в общинския съвет. Самата общественост обаче  се наежва до крайност. Очаква се това да се случи и със старта на настоящия проект. Който Айфелова кула няма, но има асансьорни устройства, които да се движат покрай самото тепе. И тогава, вероятно и сега ще се чуят силни гласове, че комплексът  е мегаломански, вероятно няма да се връзва със средата и най-важно- ще скрива голяма част от тепето.

Като инвеститор нямам интерес проектът да не отговаря на закона. Ако има някой възражение по повод проекта- негово право си е, отбеляза инженерът. Той разкри, че археологията ще се запази с проект за реставрация, след което започва същинското строителство. Тъй като обектът е изключително мащабен то ще се реализира на етапи. Гигантската сграда ще е на седем етажа, и ще се разгръща на обща площ от 28 хиляди квадратни метра при реализация на пълния обем на проекта. Тепето няма да го скрием. Това зависи от гледната точка, естествено, тъй като и 2-етажна сграда може да го скрие, ако застанете под нея. Предвидили сме изграждане на хотел с търговска част и паркинг за 150-170 автомобила. В подземната част с археологията ще има функционални части- магазин за цветя или сувенири например, галерия, кино салон. Умуваме дали Пловдив има нужда от такъв хотел, защото май вече няма кой да го пълни. Сградата ще е от модерен тип, с камък, коментира бизнесменът. По негови сметки след приключване на археологическата работа и оправяне на документите, за около година и половина ще е готов първият етап от строителството.

Сякаш да се застрахова от общественото мнение той изкара снимки на онова, което е заварил на откупения от банка Хеброс бивш общински имот. Беше руина, бурени, сборище на наркомани. Бетонната конструкция там беше вдигната от кота 0, без разкопки. Точно това ме посъветваха да направя още като купих имота. При това депутати, защото бе сигурно, че долу има археология. Но реших да действам както трябва. Очаквах, че така ще се случи, но не исках да крия археологията, разказа инженерът. После изрази радостта си от факта, че заварената там бетонна конструкция не е станала археологически музей, тъй като по проект е била експериментална сграда. Голяма част от бетонното й скеле в момента е по праговете на реки и канали в района на Калояново. Бригадите на Георгиев изкарали тонове бетонна маса пи желязо от там, като част от тях той дарил на кмета на споменатата община.

Тепърва се очакват и първите реакции на хората, които преди години алармираха, че това е поредната тиктакаща бомба, оставена от епохалното управление на Иван Чомаков. Само времето ще покаже.

Очаквайте подробности за археологията!

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

38 коментари

  1. Да,сигурен сам че,ще има справедливиост за този проект,просто сам чувал за човека че е читав,поддържа от 20г.културата в Пловдив,един от най големите колекционери,толкова год.прави
    разкопки за своя сметка,мисля че града ни ще
    получи,проект който да удовлетворява и култ.столица и инвеститора,стига сте плюли и
    злобели….

  2. Рахо, а ти какво ще кажеш доработка на проекта и коренна промяна да се направи разчистване и реставриране на римската порта и да се построи музей на античното изкуство?!
    Така Пловдив ще инвестира в културата си и ще я обохгатява и за напред!!! А не някаква роза да застрои бижуто под античния театър. И съм сигурен, че 80% от хората няма да посетят разкопките ако са в частна собственост. Дано има справедливост по този проект.

  3. Културна столица на Европа…………
    това е част от шанса Пловдив да остави нещо
    и чрез този обект в култ.история на Европа ,
    по добре този обект,естествено след вероятна
    доработка отколкото многото дупки в града ни……

  4. Г-жо Николова именно затова разкопките трябва да си останат без сграда отгоре, а това „бижу“ на селския мутро барок може да се построи някъде другаде където има повече място и няма разкопки. Градът трябва така или иначе да се разширява. Ако е извън града ще е най-добре. Поздрави

  5. Колко гадости, помии и ниска култура срещнах в коментарите….. Имайки впредвид изключително малкото количество на стойностни бизнесмени, които имаме в Пловдив и които мислят за града ни, е много жалко това което се изплюва…..
    Пожелавам успех на г-н Георгиев и екипът му , да постигнат целите си и градът да се сдобие с едно архитектурно бижу, и не на последно място гордеейки се с откритата археология!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина